• Tahin | Gökçeyazı | 600 GR
Tahin | Gökçeyazı | 600 GR
Ürün Kodu : DK033       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Gökçeyazı Kooperatifi
35.00 TL   +Kdv
Bu ürün satışa kapalı

Kooperatif ortakları tarafından kimyasal gübre ve ilaç kullanılmadan yetiştirilen susamların kavrulup değirmende öğütülmesi ile elde edilmiştir. Koruyucu katkı maddesi kullanılmamış yağ ilavesi yapılmamıştır.

Gökçeyazı Kooperatifi tahinleri sadece Gökçeyazı ovasında yetiştirilen doğal yerli susamlar kullanılarak üretilmektedir.

Yaz başında ekilen susamlar yazın kavurucu sıcağı altında olgunlaşmasını tamamlar ve eylül ekim aylarında hasat edilmeye başlanır. Yolunan susam bitkileri demetler halinde bağlanır ve rüzgar alan düz bir zeminde birbirlerine çatılarak dikilir, kurumaları beklenir. 15 günlük bekleyişin ardından kuruyan bitkiler temiz bir örtü üzerinde çırpılarak susam tanelerinin düşmesi sağlanır. Toplanan susam tohumları hafif rüzgarlı bir ortamda savrularak silkme sırasında kalan bitki artıkları uzaklaştırılır.

İşletmeye gelen susamlar çalışan kadınlarımız tarafından tekrardan ayıklanır. Ayıklanan susamlar su dolu kazanlarda en az 6 saat bekletilir böylece yumuşayan susam kabukları rahatlıkla ayrılır. Elle yoğurularak kabukların susamdan ayrılması işleminden sonra tuzlu suya atılır buradaki bekleme sırasında kabuklar tuzlu suyu emerek ağırlaşıp dibe çökerler ve tahinlik susam su yüeyinde kalır. Süzgeçler ile toplanan ve kurutulan susamlar taş fırında 1 saat kadar kavrulur fırından çıkarılan susamlar bir müddet dinledirildekten sonra tekrardan fırında kavrulurlar kendine has kokusu oluşmaya başlayınca fırından çıkarılan susamlar soğuması ve demlenmesi için ayrı bir tepsiye alınırlar. Soğuyan susamlar artık değirmen taşları arasında tahin olmaya hazır hale gelirler. ağır taş bloklar arasında kendine has kokusunu salarak meydana gelen tahin daha sonra doldurulmak üzere teneke ambalajda saklanır.

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?